Rehabilitacja ruchowa

TERAPIA S-E-T (Sling Exercise Therapy) oraz NEURAC  

Norweska metoda S-E-T oraz NEURAC to terapia oraz diagnostyka wykorzystująca w zależności od potrzeb relaksację lub destabilizację tkanek objętych dolegliwościami bólowymi. Rozluźnienie uzyskuje się poprzez ćwiczenia w odciążeniu, za pomocą aparatów REDCORD (Therapy Master) oraz przy użyciu przyrządów do ćwiczeń takich jak: piłki, poduszki sensomotoryczne, taśmy oporowe i inne.
Odciążenie umożliwia zastosowanie terapii w fazie ostrej tj. zaraz po urazie. Celem jest normalizacja pracy mięśni, zmniejszenie spięcia mięśni oraz działanie przeciwbólowe.

Zadaniem terapeuty jest diagnostyka problemu oraz dobór właściwego obciążenia podczas ćwiczeń. Ćwiczenia w łańcuchach kinematycznych otwartych stosuje się w ostatniej fazie - rekonwalescencji, której celem jest zabezpieczenie Pacjenta przed ponownym urazem.

REEDUKACJA POURAZOWA   

Po urazie praca mięśni poruszających danym stawem ulega nieprawidłowej modyfikacji. Dzięki połączeniu ćwiczeń reedukacyjnych, które mają przywrócić prawidłowy wzorzec ruchu z fizykoterapią oraz terapią manualną, zaburzenie można szybko i skutecznie zniwelować. Efektem terapii jest optymalizacja pracy mięśni, która najlepiej zabezpiecza przed ponownym urazem w przyszłości.

PRZYGOTOWANIE DO AKTYWNOŚCI 

Nikt nie jest predysponowany do wszystkich rodzajów aktywności. Innej sprawności wymaga bieganie czy też pływanie, program treningowy siatkarza różni się od kulturysty. Aby rozpocząć naukę nowej aktywności często nie wystarczy konsekwencja i samozaparcie podczas ćwiczeń. Dla uniknięcia przyszłych kontuzji polecamy serię terapeutycznych treningów wykonywanych pod okiem terapeuty.

PRZYWRACANIE SPRAWNOŚCI

Problem niskiej sprawności może stać się chorobą cywilizacyjną. Ograniczenie codziennej aktywności jest powszechne. Niedobór ruchu jest tak samo szkodliwy jak brak witamin. Powrót do aktywności musi być stopniowy, gdyż gwałtowny wzrost wysiłku fizycznego często powoduje przeciążenia i kontuzje nieprzygotowanych mięśni czy stawów. Sprawność należy podnosić stopniowo pod okiem doświadczonego trenera lub fizjoterapeuty.

Prawdziwe jest twierdzenie - ruch może zastąpić wiele lekarstw, natomiast nic nie zastąpi ruchu!

ĆWICZENIA OGÓLNOKONDYCYJNE   

Celem jest zwiększenie wytrzymałości, poprawa koordynacji ruchowej i stabilizacji oraz wzmocnienie mięśni i ścięgien. Zestaw ćwiczeń dobierany jest do kondycji i stanu zdrowia ćwiczącego.

ĆWICZENIA MIEJSCOWE

Zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem m. in. urządzeń treningowych, piłek, taśm itp. stosowanych w celu likwidacji lub ograniczenia następstw schorzenia w obrębie danego układu ruchu. Wszystkie ćwiczenia dobierane są  indywidualnie do możliwości Pacjenta.

NAUKA RÓWNOWAGI i STABILIZACJI (propriocepcja)

Równowaga i stabilizacja są możliwe dzięki czuciu głębokiemu (propriocepcji). Umiejętność tą człowiek, jako istota dwunożna uczy się przez całe życie; i jak każda inna bez odpowiednich ćwiczeń zanika. Brak dobrej równowagi i stabilizacji stawów jest najczęstszą przyczyną urazów czynnych. Najbardziej popularny uraz jak zwichnięcie nogi, może zdarzyć się nawet podczas spaceru, gdy człowiek nie panuje nad równowagą ciała. Ćwiczenia koordynujące lub przywracające umiejętność zachowania równowagi i stabilizacji są niezbędne aby uchronić przed urazem.

TRENING THERA BAND przy użyciu: piłek i poduszek sensomotorycznych, beretów, taśm oporowych

System ćwiczeń skutecznie poprawiający zmysł równowagi oraz wewnętrzną stabilizację stawów. Ćwiczący wykorzystuje piłki i poduszki sensomotoryczne oraz taśmy oporowe. Terapia jest bardzo skuteczna i bezpieczna, gdyż obciążeniem jest jedynie własne ciało i ewentualnie niewielkie ciężarki (1-2 kg). Nadaje się również do treningu przygotowującego do aktywności sportowej. Trening Thera Band jest również właściwy do stabilizacji stawów kończyn po przebytych urazach.

INSTRUKTAŻ ĆWICZEŃ   

Instruktaż prowadzi fizjoterapeuta, który diagnozuje dolegliwość i dobiera optymalny zestaw ćwiczeń. Zabezpiecza przed nawrotem dolegliwości, a w przypadku chorób przewlekłych pomaga zmniejszyć ich odczuwanie.

       

       

       

 

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms